Pagrindinis » 2009 » Gruodis » 15 » Vidiniai asmenybės filtrai
18:10
Vidiniai asmenybės filtrai

Žmogaus gebėjimas priimti ir teisingai apdoroti gaunamą informaciją labai dažnai sukelia tam tikras abejones dėl žmogaus gebėjimo objektyviai ją suvokti. Abejonės pradeda kilti dėl to, kad kiekvienas iš mūsų esame linkę skirtingai interpretuoti tai ką matome, tai ką jaučiame, o žmogaus mąstymas tam tikrose situacijose yra labai subjektyvus.

Kaip liudija praktika ir gyvenimiška filosofija, žmogaus prigimtis yra tokia, kad jei jis neturi realių, tikrų gyvenimiškų problemų, jis yra linkęs tas problemas nesąmoningai susikurti pats. Ypač tai būdinga žmonėms, kurių gyvenimas yra monotoniškas. Puikiausiu pavyzdžiu tam gali būti vieniši pensininkai, kurie anksčiau turėjo šeimą ir jautėsi svarbūs darbe, visuomenėje, o atėjus senatvei dažnai jaučiasi niekam nereikalingi ir badydami realizuoti save jie pradeda išsigalvoti aibes būtų ir nebūtų dalykų. Tam, kad senyvo amžiaus žmogus vėl būtų dėmesio centre, jis dažnai guodžiasi savo sveikata, pergyvena dėl kiekvienos smulkmenos ir jas hiperbolizuoja, tai – vienišų žmonių sindromas, apsunkinantis ne tik aplinkinių, bet ir pačių vienišių gyvenimą. Tokie žmonės būna ypač smulkmeniški ir priekabūs. Tam tikra prasme, jiems išsivysto nepilnavertiškumo kompleksas ir beveik visais atvejais dėl to kaltas būna šiek tiek kitoks aplinkinio pasaulio suvokimas, kurį įtakoja žmogaus viduje „įtaisytas" filtras.

Iš tikrųjų, daugelį dalykų matome taip, kaip mes norime matyti, ir tai yra dėl to, kad savyje mes turime tam tikrą vidinį asmenybės filtrą, kurio dėka interpretuojame mus pasiekusią informaciją pagal savo moralines vertybes, pasaulėžiūrą, patirtį ir kitus subjektyvius, tik kiekvienam iš mūsų individualiai būdingus asmeninius bruožus.

Tačiau yra ir kita medalio pusė, kuri nėra įtakojama su amžiumi susijusių problemų: kuo žmogus dažniau būna vienas ir gilinasi į save, tuo didesnė tikimybė, kad stipriau suveiks vidinis asmenybės filtras, ir tuo didesnė tikimybė, kad informacija bus labiau iškreipta ir labiau neatitinkanti tikrovės.

Teorija apie tai, kad kiekvienas iš mūsų kuriame gyvenimą pagal savo požiūrį į jį, nėra iš piršto laužta. Juk jei pažvelgsime aplink, tai daugelis gyvena taip, kaip nori gyventi, kiekvienas turi susikūręs tam tikrus prioritetus, kurių dėka tvarko savo buitį, asmeninį gyvenimą, karjerą – ir visa tai to paties vidinio asmeninio filtro dėka.

Kategorija: Darbas su savimi | Peržiūrų: 430 | Sukūrė : markis | Įvertinimas: 0.0/0
Viso komentarų: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]